İPEKWEB

İPEKWEB

İPEKWEB

İPEKWEB

0

Loading ...
Ayvalık web tasarım

Özel Tasarım Web Çalışması mı, yoksa Hazır Web Sitesi mi?

SCROLL

Özel Tasarım Web Çalışması mı, yoksa Hazır Web Sitesi mi?

Yukarıda bu iki çalışma türünün farklarını kısaca belirtmeye çalıştık. Eğer ihtiyaç ve istekleriniz farklı ve benzersiz bir web sitesine sahip olmak ise özel çalışmalara odaklanmalısınız. Ancak web sitem olsun, tasarım beklentim özel değil diyorsanız o halde hazır site platformlarına yönelmelisiniz. Ek olarak web sitesi oluşturmak için bütçeniz düşük ise de direkt olarak hazır web sitesi kullanmanızı öneririz. İyi bir altyapıya sahip web sitesi ister özel tasarım, isterse hazır uygulama olsun başarılı olma anlamında bir diğerinin önüne geçmez. Özel tasarımlı bir web sitesine sahip olmanın tamamen ek bir ihtiyaç ya da sunum olduğunu belirtebiliriz. Çok iyi altyapıya sahip ve içerikleri özgün ve kaliteli olan bir hazır site çözümü de sizi başarıya ulaştırabilir. Web tasarım ya da web site çözümlerinde önemli olanın doğru altyapıyı kullanmak ve özgün – kaliteli içerikler olduğunu söyleyebiliriz.

Web Tasarımı Konusunda Öne Çıkan Kavramlar ve Öneriler

1. Alan Adı

İnternet siteleri üzerinden bilgi akışını sağlamak amacıyla hizmet ve malların kullanıcıları ile buluşması gibi çalışmaların tamamında bütün kullanıcılar ve şirketler alan adına ihtiyaç duymaktadır. Bu alan adlarının uzantısı .com, .net, .com.tr gibi yüzlerce seçenekten birisi olmalıdır, firmaadi.com gibi… Bilgileri yayınlamak ya da e-mail alışverişi yapmak için bir alan adına sahip olmak mecburidir. Kurumsal ya da bireysel olmak üzere bütün kullanıcı kitleleri tarafından tercih edilen ve internet ortamında www değerinden sonra gelen değer alan adı nedir sorusuna cevap olmaktadır. Alan adı yani domain, ad ve uzantılardan meydana gelmektedir. Satın almak istediğiniz alan adının boşta ya da kullanılmıyor olması gerekmektedir. Aklınızda bir alan adı var ve bu alan adını satın almayı düşünüyorsanız bu alan adının önceden tescil edilip edilmediğine yani boşta olup olmadığına bakmanız gereklidir. Eğer istediğiniz alan adı başkası tarafından önceden satın alınmış ve halen kullanımda ise bu alan adını tescil edemezsiniz. Bu tip durumlarda alternatif alan adlarına yönelmelisiniz. Web sitenizi yayınlamak için bir alan adına – domaine ihtiyacınız vardır. Ayrıca markanızın imajı ve kurumsallığı bakımından oldukça önemli olan alan adı daha geniş müşteri portföyü ya da kitlelerine ulaşmanıza olanak sağlayabilir. Tam olarak bu sebepten ötürü domain seçimini yaparken oldukça iyi düşünmelisiniz ve geleceğe yönelik iyi bir adım atmalısınız. Alan adları en az 1 yıl olmak üzere senelik periyodlarda tescil edilmektedir. Web tasarım firmaları müşterilerine bu konuda hatırlatma ve yıllık yenileme konularında hizmet vermektedirler.

2. Barındırma (Hosting)

Satın almış olduğunuz alan adının barındırılması ve web sitenizi yayınlamanız için bir hosting hizmetiniz olması gerekir. Web sitenizdeki tüm sayfa ve dosyaları bir sunucu üzerinde bulunduran ve yayın yapmasını sağlayan servis barındırma yani hosting olarak adlandırılır. Aynı zamanda alan adınıza ait eposta kullanımını da yine bu barındırma hizmeti sağlar. Genellikle web tasarım firmaları ya da hazır site altyapı sağlayıcıları web sitenizi çalıştırmak üzere bir hosting hesabını sizin adınıza sağlarlar. Hosting hizmeti web sitenizin hızı, sürekli çalışır olması gibi özellikler açısından önemlidir. Bu yüzden web tasarım çalışmalarına başlamadan önce web sitenizin barındırılacağı datacenterı öğrenmeli ve burada barınan sitelerin hızlarını gözlemlemelisiniz. Aylık trafik yani bandwidth kavramı da direkt olarak aldığınız barındırma hizmeti ile ilişkilidir. Bu, web sitenizi bir ay boyunca ziyaret eden kişilerin gezdikleri sayfalardaki tüm öğelerin boyutlarını kapsayan bir ölçüdür. Çok ziyaretçi alacağınız bir web siteniz olacağını düşünüyorsanız size yüksek ya da sınırsız trafik limiti veren bir barındırma hizmeti seçmelisiniz.

No Comments

Leave A Comment