İPEKWEB

İPEKWEB

İPEKWEB

İPEKWEB

0

Loading ...
mac adresi değiştirme

MAC Adresi Nedir?

SCROLL

MAC Adresi Nedir?

Ortam Erişim Kontrolü (MAC-Media Access Control) adresi, Ethernet ortamında iki ana bilgisayar arasında iletişim için kullanılan 48 bitlik bir adrestir. Bu bir donanım adresi olup ağ kartının belleğinde (firmware) saklanmaktadır. MAC adresine fiziksel adres (physical address) ve donanım adresi (hardware address) de denilmektedir.

MAC adresi küresel olarak benzersizdir. Her ağ kartı satıcısı, 48 bitlik adresin ilk 24 bitini ki buna OUI (Organizationally Unique Identifier ) denir. IEEE’den alırlar ve geri kalan 24 biti de kendileri rastgele üreterek ağ kartının belleğine yazmaktadırlar.

MAC adresleri Hexadesimal (Onaltılık) sayı sistemi ile yazılır . Örneğin;

A8-A3-85-EC-13-E3

Her onaltılık karakter 4 biti gösterir, bu nedenle ilk altı onaltılı karakter satıcıyı temsil eder.

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?

Windows ta MAC adresi (fiziksel adres) öğrenmenin üç yolu vardır:

  1. Başlat (Start) -> Aramayı Başlat (Start Search) kutusuna cmd yazılır ve Başlat menüsünde beliren cmd simgesi tıklanır veya açılan kutucuğa yazılıp ENTER tuşuna basılır..

 MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?

Açılan komut istemi penceresine ipconfig /all veya ipconfig -all yazılır ve Enter tuşuna basılır. Bu komut bilgisayardaki ağ adaptörlerinin (wireless, yerel ağ bağlantısı, bluetooth, ADSL Modem vb.) listelenmesini sağlayacaktır. Listede ilgili ethernet bağdaştırıcısının altında Fiziksel Adres (Physical Address) etiketli on iki haneli karakter dizisi o bağdaştırıcının MAC adresidir.

MAC Adresi Nasıl Değiştirilir?

Çoğu ağ kartı, bazı ağ sürücüleri bu özelliği desteklemese de, Aygıt Yöneticisi’ndeki yapılandırma bölmelerinden özel bir MAC adresi belirlemenize izin verir.

İlk olarak, Aygıt Yöneticisi’ni açın. Bunun için Windows 10’da, Windows + X tuşlarına basın ve ardından açılan menüde “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini tıklayın. Windows 7’de, Windows tuşuna basın, aramak için “Aygıt Yöneticisi” yazın ve ardından “Aygıt Yöneticisi” girişini tıklatın. Aygıt Yöneticisi uygulaması, hangi Windows sürümünü kullanıyor olursanız olun aynı görünecektir.Aygıt Yöneticisi’nde, “Ağ bağdaştırıcıları” bölümünün altında, değiştirmek istediğiniz ağ arayüzünü sağ tıklayın ve ardından bağlam menüsünden “Özellikler” i seçin.

mac adresi değiştirme

Özellikler penceresinde, “Gelişmiş” sekmesini ve “Özellik” listesinden “Ağ Adresi” girişini seçin. Bu seçeneği görmüyorsanız, ağ sürücünüz bu özelliği desteklememektedir.

 

Değer seçeneğini etkinleştirin ve ayırma karakterleri kullanmadan istediğiniz MAC adresini yazın; tire veya virgül kullanmayın. İşiniz bittiğinde “Tamam” ı tıklayın.

Şimdi ipconfig /all komutu ile MAC adresini kontrol edelim.

mac adresi değiştirme

Gördüğünüz gibi MAC adresi değişmiş ve EE-EE-EE-EE-EE-EE olmutur.

Web siteleri Mac Adresini görebilir mi?

Hayır, Web siteleri MAC adresinizi göremez. MAC adresinizi öğrenmek isteyen bilgisayar aynı LAN’de olmalıdır.

Firewall’larda neden MAC adresi bloklama fonksiyonu vardır?

Bu fonksiyon sadece LAN için geçerlidir.

Diğer taraftan bir not düşelim: Hücresel internet bağlantısı (2g/3g/4g/5g) cihazlarının da MAC adresleri vardır ama bu MAC adresleri dinamiktir. Cihaz her kapanıp açıldığında cihaza yeni bir MAC adresi atanır. Sabit MAC adresi, hücresel ağ bağlantıları olmayan IEEE 802 cihazları için geçerlidir…

Web siteleri hangi bilgilerimizi görebilir?

 

  • İp adresi
  • Servis sağlayıcı
  • Tarayıcı ve tarayıcı özelliklerin
  • Dil, Ülke, Bölge, Şehir
  • Yönlendiren Sayfa
  • Cihaz Türü

 

Daha fazla konu için Blog bölümünü inceleyeblirsiniz.

 

 

 

No Comments

Leave A Comment