İPEKWEB

İPEKWEB

İPEKWEB

İPEKWEB

0

Loading ...
Ayvalık'ta Ne Yenir? Nerede Yenir?

Ayvalık’ta Ne Yenir? Nerede Yenir? Denemeden Dönmemeniz Gereken Lezzetler

SCROLL
Ayvalık'ta Ne Yenir? Nerede Yenir?

Ayvalık, kendine özgü kültürü ile oldukça farklılık gösteren bir tatil kasabasıdır. Yöresel yemekler, Yunan mezeleri ve elbette taze balık, Ayvalık lezzetleri içinde en belirgin olanlarıdır.

 

Ayvalık Tostu, Lor Tatlısı, peynir çeşitleri, Sakızlı Dondurma, Papalina, Girit Leblebisi, Koruk Suyu başta gelen ve denenebilecek yöresel tatlar arasında gelmektedir.

 

Kuzey Ege’nin huzur dolu köşesi Ayvalık’ta kendine özgü lezzetlerini yerinde denemek için sizleri Cennetten bir köşe olan tatil beldesine bekliyoruz. Daha fazlası için Tavsiyeler sayfamıza göz atabilirsiniz.

 

Ayvalık Tostu Nerede Yenir?

 

Beldenin en meşhur yemeği Ayvalık Tostu, ekmeğinden içeriğine ve yapımına kadar farklılık gösteren farklı bir tost çeşididir. Ayvalık ile özleşen ve ünü Türkiye sınırlarını aşmak üzere olan bu farklı tadı Ayvalık’a gelen hemen herkes dener ve memnun kalır. İlk akla gelen meşhur Ayvalık Tostu yapan yerlerin başında; Mesut büfe, Aşkın Tost Evi gelir. Tostçular Çarşısı ve Atatürk Bulvarı, İş Bankası yanında yer alır.

 

İyi bir Ayvalık tostu yemek için farklı alternatifler de bulunur. Ayvalık merkezinde bulunan Ayvalık Tostçular Çarşısı’dır. Sıralı şekilde yer alan tost büfeleri içinde en beğenilen ve tercih edilen mekanlar Mesut ve Avşar Büfe’dir. Tost içeriğinde en belirgin lezzeti tulum peyniri, domates ve kasap sucuk sağlar.

 

Tüm bu mekanların lezzetleri birbirine oldukça yakındır. Geleneksel bir sokak lezzeti olduğu ve yöresel malzemelerden oluştuğu için yüksek ayrımların yapılması söz konusu değildir. Diğer mekanları da sıralamak istersek; Sürçam Tost Evi, Sultan Fast Food, Ayvalık Gücü Çay Bahçesi, Meşhur Dürümcü Serko, Mesut büfe, Olay Tost, Avşar Büfe, Tadım Tost evi ve de Ayvalık Tostunu, lezzetin evinde yemek için iyi birer seçenektir.

 

Yunan Lezzetlerini Ayvalık’ta Deneyebilirsiniz

 

Kültürel olarak Rumların yaşadığı Ayvalık, hala burada yaşayanlar ve onlardan geri kalanları yaşatmaya çalışanlarla meşhur. Söz konusu Rum yemekleri olduğunda bölgede çok sayıda Rum yemek ve mezeleri yapan restoran bulunabilir. Bu mekanların sahipleri genelde Rumlardır. Kendileri aile olarak işletmecilik yaparlar.

 

Şimdi Rum Meyhanesi

 

Rum, Çerkez, Ermeni ve Yahudi mezelerinin birçoğuna erişebileceğiniz oldukça mistik bir mekandır. Tarihi taş bina ile uyumlu mezeler eşliğinde, alkol ve diğer içecekler de alınabilir. Balık yemekleri işyerinin yardımcı yemeği kalır. Zargana, istavrit ve tekir balıklarının yanında patlıcan mezesi ve işkembe mezesi de denenebilir.

 

Lal Girit Mutfağı

 

Cunda merkezinde yer alan, Girit Mutfağı’nın en özel tariflerine yer verilen, yöresel bir mekandır. Bahçeli alana sahip olan işletmede, kabak çiçeği dolması, kırmızı biberin yoğurt soslu servisi ve Girit Lokumu tercih edilebilir.

 

Ayna

 

Ayvalık Cunda Adası’nda bulunan, Ayna Restoran 2003 yılından beri faaliyet göstermektedir. Akdeniz ve Girit mutfağının eşsiz lezzetlerini bulabileceğiniz mekanda, rokalı karidesli makarna, asma yaprağında sardalye balığı ve bölgenin meşhur Papalina’sını deneme şansınız vardır.

 

Bay Nihat Restoran

 

100 meze çeşidi ile her gün aktif olan mekan, sadece Ayvalık değil tüm Türkiye’de tanınan bir restorandır. Soslu kılıç balığı, balık sucuğu, balık pastırması en ünlü Girit mezelerindendir. Klasik batı müziği ile servis yapan restoran, nezih bir ortamı misafirlerine sunar.

 

Nesos Restoran

 

Özellikle Midilli Mutfağı’nın hakim olduğu sunumlara sahiptir. 40 çeşit ot mezesi bulunur. Cunda Adası’nda hizmet veren restoran, 1990 yılından bu yana aynı kaliteyi korur. Kabaklı kalamar, kaşarlı kalamar, ızgara kalamar, kalamar yahni ve folyoda kalamar çeşitleri sadece bu mekana özgü tatlardır. Kalamar konusunda uzman olan restoran, kalamar güveç ve kalamar tava sunumları ile beğeni kazanmaktadır.

 

Yöresel Lezzetler

 

Lor Tatlısı

 

Oldukça farklı bir şekilde yapılan lor tatlısı, bölgenin en değişik lezzetlerinden biridir. Hamur hazırlanırken kül suyu ile kabartma sağlanır. Şeker kullanılmayan bu tatlıya, tatlandırıcı olarak üzüm suyu ilave edilir. Aroma için Midilli Sakızı kullanılmaktadır. Bu tatlıyı en orijinal olarak deneyebileceğiniz yer, meşhur Güler Tatlıhanesi’dir. Yörenin en eski ve en çok tercih edilen tatlıcısıdır.

 

Koruk Suyu ve Kaynar

 

Üzümler tam olgunlaşmadan sıkılarak elde edilmesiyle oluşan şıradır. Kendine has ekşi ve tatlı, ideal oranlı bir içecektir. Özellikle yaz aylarında serinlemek için içilir. Şeytan’ın Kahvesi bu özel tadı tatmak için tercih edilen mekanlardan biridir.

 

Girit Leblebisi

 

Sarımsaklı plajının meşhur kumlarında kavrulan yöresel nohut ile elde edilir. Ürüne olan talep azalırken, ustaları da zamana yenik düşmüştür. Şuan bu üretimi yapan 74 yaşındaki Mustafa Kidar ustadır. Kazanlara konan deniz kumunun ısıtılması ve 1 saat suda bekletilen nohutların, usulüne uygun şekilde bu kazanlarda kumla kavrulması ile elde ediliyor. Bu leblebilerin kendine özgü bir tadı bulunuyor. Gezi Rehberi sayfamıza dönerek diğer önerilere göz atabilirsiniz.

Leave A Comment